Daň z přidané hodnoty se týká každého z nás

Kategorie: DPH
Daň z přidané hodnoty DPH se týká každého z nás (Foto: pelfophoto, shutterstock_104696612)

DPH jako jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu

Daň z přidané hodnoty, zkráceně DPH, se týká nás všech, ať už jste zaměstnanci, OSVČ, fyzické, nebo právnické subjekty. DPH platíme všichni, při každém nákupu zboží nebo služeb.

Sazby DPH

V České republice existují 3 sazby daně z přidané hodnoty. Základní sazba je ve výši 21 %, snížené sazby pak 15 % a 10 %. Každá z nich patří k jinému typu zboží a služeb:

  • 21% sazba se týká většiny zboží a služeb
  • Do 15% sazby spadají potraviny, zdravotnické potřeby nebo městská hromadná doprava a další
  • Do 10% sazby patří kojenecké potřeby, léky, hudebniny a knihy

Plátci a neplátci DPH

Stanete-li se plátcem DPH, zvýší se cena vašich služeb i administrativní zátěž spojená s DPH a jeho odvody. Zároveň tak ale máte možnost nechat si od státu vrátit DPH za některé zboží a služby, které jste vy sami koupili (Foto: Lisa S., ShutterStock.com)

Stanete-li se plátcem DPH, zvýší se cena vašich služeb i administrativní zátěž spojená s DPH a jeho odvody. Zároveň tak ale máte možnost nechat si od státu vrátit DPH za některé zboží a služby, které jste vy sami koupili. (Foto: Lisa S., ShutterStock.com)

Právnické i fyzické osoby mohou být plátci i neplátci DPH. Jako OSVČ, fyzická nebo právnická osoba nemáte povinnost stát se automaticky plátcem DPH. A mnozí podnikatelé se tomu brání, protože DPH prodraží klientům – neplátcům DPH – jejich služby. A zvýší se tak pro ně i administrativní zátěž v souvislosti s každoměsíční povinností vyplňovat daňové přiznání k DPH a kontrolní hlášení. Pokud jste plátcem DPH, odvádíte daň z přidané hodnoty státu. Můžete si ale zároveň nechat vrátit DPH za služby nebo zboží, které jste vy sami koupili.

Kdy vzniká povinnost stát se plátcem DPH?

K plátcovství DPH se lze přihlásit i dobrovolně, aniž byste naplňovali podmínky, které z vás plátce daně z přidané hodnoty udělají automaticky. Plátcem DPH se stáváte, pokud činil váš obrat za předchozích 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců 1 milion korun a víc. V takovém případě si musíte podat do 15 dnů po skončení termínu, ve kterém jste takového obratu dosáhli, přihlášku k registraci plátcovství.

Plátcem DPH se automaticky stanete, pokud poskytnete nebo přijmete službu od podnikatele registrovaného k DPH v jiném státu EU. V tomto případě už nezáleží na výši obratu – ten může být klidně 1 koruna a tato povinnost vám stejně vznikne.

Daňové přiznání k dani z přidané hodnoty (DPH)

V dnešní době je naprostá většina fyzických a právnických osob měsíčním plátcem DPH. Musejí tedy podávat daňové přiznání k dani z přidané hodnoty každý měsíc, a to nejpozději do 25. dne následujícího měsíce. Z dřívějších dob ještě v některých případech přetrvalo plátcovství kvartální, při kterém se podává daňové přiznání k DPH jednou za čtvrt roku.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

DPH

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747