Co všechno můžete financovat hypotečním úvěrem?

Kategorie: Hypotéka
Co všechno můžete financovat hypotečním úvěrem? (Foto: l i g h t p o e t, shutterstock_353902790)

Neúčelová hypotéka

Pomocí neúčelového hypotečního úvěru lze financovat prakticky cokoliv. Nejčastěji si ovšem lidé berou hypotéku účelovou, a pak s ní financují obvyklé nemovitosti, jakými jsou bytové jednotky nebo pozemky.

Můžete s ní financovat i stavbu rodinného domu nebo vypořádání spoluvlastnictví v případě dědictví či rozvodu. V krajních případech se tak dá financovat i samostatný pozemek, pole nebo rybník. To je ale méně obvyklé. Nejčastěji se jedná o dům, byt nebo chalupu.

Na co byste se měli při výběru hypotéky zaměřit?

Při výběru hypotéky můžete udělat celou řadu chyb, které se pak velmi obtížně řeší. Na začátku je důležité rozlišit, jestli se má pomocí úvěru financovat výstavba nemovitosti, nebo jednoduchá koupě.

Financování koupě bytu nebo domu pomocí hypotéky

Při koupi nemovitosti je třeba si spočítat celkovou nákladovost hypotéky a nesledovat jen úrokovou míru. Je třeba vědět i to, zda jsou součástí poplatky spojené s řízením, například za vyhotovení odhadu, schválení úvěru, jaké jsou pravidelné poplatky za správu hypotéky, jestli banka klienta nutí mít u ní běžný účet, nebo ne. A pokud ano, tak za jakých podmínek.

Dvěma nejdůležitějšími parametry, na které byste se měli zaměřit, je celková nákladovost hypotéky a způsob čerpání peněz. (Foto: Nonwarit, ShutterStock.com)

Dvěma nejdůležitějšími parametry, na které byste se měli zaměřit, je celková nákladovost hypotéky a způsob čerpání peněz. (Foto: Nonwarit, ShutterStock.com)

Někdy banka může naopak motivovat ke zřízení účtu a dát klientovi díky tomu slevu na úrokové míře. Dalším parametrem může být i životní pojištění. Některé banky dávají slevu, pokud máte uzavřené životní pojištění. Je třeba zjistit, zda se vyplatí uzavřít životní pojištění a dostat slevu, nebo ne.

Záleží také na délce fixace úrokové míry. Obecně platí, že je lepší kratší fixace, protože se pak snáze hypotéka doplácí nebo refinancuje za lepších podmínek, a to bez zbytečných sankčních poplatků.

Financování výstavby pomocí hypotéky

Kromě úrokové míry existuje celá řada souvisejících parametrů, kterým byste měli věnovat pozornost. Důležité jsou poplatky a jejich výše. Hlavní je ale způsob čerpání peněz při výstavbě. Ostatní parametry, na které je třeba se zaměřit, jsou stejné jako v případě koupě.

Pokud klient nezastaví jinou nemovitost, banka v tomto případě nemá zástavu. Hodnota nemovitosti při výstavbě postupně roste, a banka tím pádem dává klientovi peníze také postupně. V tom jsou největší rozdíly mezi bankami. Jednak v poplatcích, pak v tom, jestli banka vyžaduje na všechno faktury, nebo ne. Pokud ne, klienti mohou značně ušetřit.

Dále je třeba se vědět, jestli banka vyžaduje posudek o současné hodnotě zástavy při každém čerpání, nebo jen několikrát. Je rozdíl v tom, jestli zaplatíte poplatek za čerpání třikrát, nebo patnáctkrát. Nebo dokonce třicetkrát. V případě výstavby je tedy třeba se zaměřit víc na způsob čerpání než na úrokovou míru.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Hypoteční Úsporová kalkulačka

Spočítejte si, kolik ušetříte díky Effective na hypotéce.

+ -
+ -
Doba trvání
1 rok
30 let

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Jak ušetřit na hypotéce

Staňte se nezávislými při sjednávání hypotéky. Řešte tuto oblast svých financí komplexně. Ušetříte desetitisíce.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747