Jaké jsou největší chyby, kterých se při zajišťování na důchod můžete dopustit?

Jaké jsou největší chyby, kterých se při zajišťování na důchod můžete dopustit? (Foto: Sritongcom, ShutterStock.com)

Je to prosté, největší chybou je zajištění na penzi neřešit vůbec. Když už se tímto tématem zabýváte a reálně své zajištění na důchod řešíte, můžete se dopustit hned dvou hlavních chyb. První z nich je, že si vyberete davový produkt penzijního spoření, prostě ten, který je momentálně v módě, který je masově propagován a má silnou marketingovou podporu, a to aniž byste věděli, že je pro vás právě tento produkt tím vhodným. Prostě si vyberete penzijní spoření, a ani nevíte proč. Nejprve je ale třeba řešit, jaký máte cíl, kolik chcete naspořit, pak teprve je třeba na základě analýzy vybírat ten správný finanční nástroj, pomocí kterého toho můžete dosáhnout.

Chybou je nevědět, kolik byste měli měsíčně spořit

Druhou nejčastější chybou je, že prostě platíte měsíčně určitou částku, prostě se rozhodnete, že budete platit, například 1 000 korun. Je ale potřeba znát cíl, vědět, kolik chcete nebo potřebujete naspořit, jaké cílové částky chcete dosáhnout. Prostě se vydáte na cestu, a nevíte ani, kam vede. Na základě důkladné analýzy je třeba zjistit, jak dosáhnout požadovaného cíle. A spočítat podle toho, kolik byste měli měsíčně odkládat. A i když zjistíte, že je pro vás tato částka prozatím nereálná, budete alespoň vědět, na čem jste. Máte k dispozici informaci, že zatím platíte málo, ale v případě, že to půjde, můžete kdykoli začít měsíčně spořit víc.

Jak lze tyto chyby napravit?

Penzijní spoření můžete zrušit a peníze vybrat, přijdete tím ale o státní příspěvky. Takovéhle extrémní řešení tedy není nutné. Můžete optimalizovat měsíční úložku, částku, kterou měsíčně platíte. Pokud si tedy měsíčně platíte 1 000 korun a díky analýze zjistíte, že optimálních je 300 korun, snadno si na svém účtu změníte trvalý příkaz. Stačí to oznámit penzijní společnosti a platit méně. A navíc, v tomto případě nemáte žádnou oznamovací povinnost. Taková změna je jednoduchá a nestojí žádné peníze. A zbylých 700 korun můžete dávat někam jinam, do jiného finančního produktu – třeba investičního, který pro vás bude v danou chvíli vhodnější a smysluplnější.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka zajištění na důchod

Spočítejte si, o kolik víc díky Effective naspoříte na důchod.

+ -
+ -

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Zajištění na penzi

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747