Jaké jsou nejčastější chyby, které můžete udělat při uzavírání smlouvy s dodavatelem energií? A jak jim lze předcházet?

Kategorie: Energie
Jaké jsou nejčastější chyby, které můžete udělat při uzavírání smlouvy s dodavatelem energií? A jak jim lze předcházet? (Foto: Evgeniya Anfimova, shutterstock_338171426-wk1003mike)

Rozhodujete se na základě reklamy? Nebo podle toho, co je pro vás opravdu dobré?

Nejčastější chybu lidé dělají v tom, že vůbec nestudují smluvní podmínky. Často se rozhodují pod vlivem marketingových kampaní, přesvědčivého prodejce nebo reklamy, kterou někde viděli. Slepě se nechali strhnout marketingem. To nemusí vždycky znamenat, že si vybrali špatnou firmu. Ve velkém procentu případů tomu tak ale bohužel je. Na základě hezké reklamy se pod vlivem emocí člověk rozhodne a moc o tom nepřemýšlí. A přitom se jedná o finance, v této oblasti by se měl člověk rozhodovat racionálně.

Čtete smlouvy a smluvní podmínky? Víte vůbec, co podepisujete?

Největší chyba, kterou většina lidí udělá, je, že si nepřečtou smlouvy, nenastudují si smluvní podmínky. Na jejich obranu je třeba ovšem říct, že zrovna v oblasti energetiky, ať už se jde o dodavatele elektřiny nebo dodavatele zemního plynu, je asi 60 společností. A rozhodnout se všechno si nastudovat, abyste věděli, co je pro vás nejlepší? Strávíte tím měsíce, a než všechno dočtete, podmínky se mezitím zase změní. Nebo se změní ceny elektřiny a plynu. A můžete začít nanovo.

Důležitý je nejen správný výběr, ale i selekce společností, ze kterých budete vybírat

Víte, z čeho všeho se skládá váš účet za elektřinu a plyn? (Foto: pelfophoto, ShutterStock.com)

Víte, z čeho všeho se skládá váš účet za elektřinu a plyn? Za co všechno vlastně platíte? A kolik? (Foto: pelfophoto, ShutterStock.com)

Nejdůležitější je prvotní selekce. Prostě se ze 60 společností, dodavatelů a distributorů elektřiny a zemního plynu, dostat na 6 až 10, a to opravdu seriózních společností.

Cena za megawatthodinu není všechno, co platíte

Ve chvíli, kdy vybíráte dodavatele energií, myslete na to, že cena za vstupní jednotku, v případě elektrické energie megawatthodinu, v případě plynu za kubík, není všechno. Je důležitá. Není to ale jediný parametr, podle kterého byste se měli rozhodovat. Už proto, že se celková cena služby skládá nejenom z ceny za tuto jednotku, ale také z nějakých dalších paušálních plateb. Jedná se o poplatky za to, že služby dodavatele energií vůbec využíváte. Část těchto plateb je dána zákonem a jsou u všech společností stejné. Ovšem jsou takové, které ne. A právě za ty byste mohli zaplatit zbytečně moc, pokud je nebudete brát v potaz.

Nic takového jste nepodepsali? Nikdo vám to neřekl?

Máte najednou z dvouleté smlouvy desetiletou? A nevíte, jak je to možné? Říkáte si, že jste něco takové nepodepsali? A přesto jste to podepsali. Smluvně se zavázali. A ať už vám to někdo řekl, nebo neřekl, přečíst smlouvu, kterou podepisujete, jste si měli vy sami. Nechali jste se lapit frází typu: „Vyzkoušejte to na dva roky, a pak se uvidí?“ Nestihli jste vypovědět smlouvu včas a jste lapení jako v pasti? Můžete rezignovat a platit. Nebo jít cestou poradenství a zkusit svou situaci vyřešit. Všechno má své řešení. Nic není beznadějné.

Jsou poradenské společnosti opravdu nezávislé?

Dodavatelů je několik desítek, všechno nastudovat není prakticky možné. A i kdyby ano, tak ne pro běžnou domácnost s běžnou spotřebou energií. Čas, který byste něčím takovým strávili, by byl naprosto neúměrný následné úspoře. Ta nebude v žádném případě tak podstatná jako váš čas. Je toho prostě a jednoduše moc.

Existují poradenské firmy, které se věnují energetickému poradenství nebo energetickým auditům. Dávejte si ale pozor na to, jestli jsou opravdu nezávislé a poradí vám to nejlepší možné řešení – nejlepší možné pro vás. Může se totiž stát, že taková poradenská firma bude dceřinou společností některého z dodavatelů nebo s nimi může být provázána jinými vlastnickými vztahy. A nezávislost je ta tam…

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Energie

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747