Jaké jsou nejčastější chyby při sjednávání pojištění?

Kategorie: Pojištění
Jaké jsou nejčastější chyby při sjednávání pojištění? (Foto: ra2studio, ShutterStock.com)

Při sjednávání pojistky, ať už na dům, byt nebo domácnost, auto, nebo možné léčebné výdaje na cestách, mějte na paměti, že je třeba dobře volit rizika, a to nejlépe na základě důkladné analýzy, kterou provede sjednavatel pojištění. Jaké chyby jsou při sjednávání pojištění nejčastější?

Nedostatečná analýza vaší situace (nebo vůbec žádná)

Konzultant nebo poradce, jednoduše člověk, který s vámi uzavírá pojistnou smlouvu, by měl provést důkladnou analýzu vaší finanční situace. Součástí analýzy, která slouží jako podklad pro kvalitní pojistku, by měl být nejen přehled o vašem majetku, příjmech a výdajích, ale také o počtu členů domácnosti, počtu dětí, jejich věku, úvěrech, které splácíte a podobně.

Nevhodně zvolená rizika

Vhodnost výběru pojistných rizik je dalším důležitým parametrem, ve kterém se často chybuje. A nejen výběr rizik, ale i výše pojistných částek. To přímo souvisí s analýzou, kterou jsme už výše zmiňovali. Důležité jsou také formulace jednotlivých pojistných rizik ve smlouvě. Může vám to připadat jako slovíčkaření, ale zvolená formulace ve výsledku může zamezit pojistnému plnění.

Výběr pojišťovny

Vybírat pojišťovnu a hodnotit, která je lepší, má význam až ve chvíli, když víte, jakou pojistku potřebujete, jaká rizika v ní budete mít zohledněná a na jak vysoké pojistné částky chcete smlouvu uzavřít. Neuzavírejte smlouvu tam, kde se nezajímají o vaši finanční bilanci a neudělají důkladnou analýzu vaší finanční situace.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články