ČAP: Orkán Herwart byl po Kyrillovi nejničivější vichřicí v Česku (ČTK)

Hypoteční úvěr může být za určitých okolností i investicí. Můžete si půjčit třeba na byt, který pak pronajímáte. A z tohoto příjmu hypotéku splácíte. Na konci je byt váš a zaplatili vám ho vlastně vaši nájemníci. (Foto: Denphumi, ShutterStock.com)

Škody vzniklé v souvislosti s následky orkánu Herwart, který se českým územím prohnal 29. října, vyčíslily pojišťovny na 1,37 miliardy korun. V žebříčku pojištěných následků větrných smrští se tak umístil na druhém místě po orkánu Kyrill z roku 2007. Vyplývá to z aktuálních statistik České asociace pojišťoven. Po orkánu Kyrill pojišťovny vyplatily přes 2,2 miliardy Kč za téměř 77.000 pojistných událostí.

Pojišťovny očekávají přes 39.000 pojistných událostí, z nichž naprostá většina (přes 33.000 případů) připadá na pojištění nemovitostí a zbývajících 6000 spadá do pojištění vozidel, domácností a ostatních odvětví. „Aktuálně bylo nahlášeno 34.000 pojistných událostí s celkovou škodou 1,15 miliardy Kč. Ačkoliv tyto částky ještě nejsou konečné, většina událostí je již nahlášena a další zpřesnění bude spíše individuální záležitostí,“ uvedl analytik asociace Jaroslav Urban.

Celková průměrná škoda dosahuje 34.900 Kč, což ve srovnání s následky předchozích větrných smrští Kyrill z roku 2007 a Emma z roku 2008 s průměrnou škodu kolem 30.000 Kč představuje významné navýšení.

Většinu pojistných událostí (31.000) uplatnili občané, zbylých 8000 pojistných událostí pak firemní zákazníci. Mezi škodou vzniklou domácnostem a firemním klientům zpravidla panují velké rozdíly. Průměrná škoda způsobená občanům dosahuje 19.000 Kč, zatímco u pojištění podnikatelů převyšuje 95.000 korun, doplnil Urban.

Například Česká podnikatelská pojišťovna eviduje jako aktuálně nejvyšší škodu zničenou nafukovací halu tenisového oddílu SK Mělník, u níž plnění odhaduje na 3,6 milionu Kč.

Většinu menších škod pojišťovny už vyřešily. Česká pojišťovna zlikvidovala 65 procent retailových majetkových škod. Kooperativa ukončila k dnešnímu dni 3810 škod, tedy 40 procent z nahlášených. „Objem prohlédnutých a zaplacených pojistných událostí se neustále zvyšuje, ale i nadále zůstávají v terénu všichni mobilní technici,“ dodal mluvčí Allianz Václav Bálek.

Orkán Herwart se v žebříčku všech živelních katastrof, které pojistitelé řešili od roku 2002, umisťuje na 11. místě, následován vichřicí Emma z roku 2008.

(ČTK)

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Úsporová kalkulačka pojištění nemovitosti

Spočítejte si, kolik díky Effective ušetříte na pojištění nemovitosti, při zachování všech důležitých parametrů smlouvy.

Zajímá mě

Potřebujete poradit s vyplněním této úsporové kalkulačky?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747
E-book zdarma ke stažení:

Pojištění nemovitosti

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747