Bankovní úvěry v říjnu stouply o 5,2 pct na 3,13 bilionu Kč (ČTK)

Začínáte s investicemi? Nejdůležitější je opustit komfortní zónu a vložit peníze i jinam, než do málo zhodnocovaných, ale pojištěných bankovních produktů (Foto: Evgeniya Uvarova, ShutterStock.com)

Objem bankovních úvěrů ke konci října činil 3,128 bilionu korun, o 5,2 procenta více než před rokem. Podnikové úvěry zpomalily růst na 2,5 procenta na 1,03 bilionu korun. Úvěry domácnostem stouply o 8,1 procenta na 1,4 bilionu korun Kč, rostly tak obdobným tempem jako v předchozích měsících. Vyplývá to z údajů České národní banky.

V říjnu domácnosti čerpaly nové úvěry za 42,3 miliardy Kč, což bylo o 1,1 procenta více než před rokem. V říjnu panoval silný zájem o úvěry na spotřebu. Domácnosti nově získaly spotřební úvěry v hodnotě 10,5 miliardy Kč, o pětinu více než před rokem.

Hypoteční úvěry naopak potvrdily tendenci zpomalení. Domácnosti během října načerpaly nově úvěry na bydlení za 28,1 miliardy Kč, o 4,5 procenta méně než před rokem. Tendence meziročně slabšího zájmu o úvěry na bydlení pokračuje podle analytičky České bankovní asociace Evy Zamrazilové již pátý měsíc v řadě.

„Poslední čísla naznačují, že vedle efektu předzásobení úvěrovou dynamiku dále brzdí přísnější doporučení ČNB v oblasti rezidenčního trhu v kombinaci s omezenou nabídkou nemovitosti k prodeji a jejich vyšší cenou,“ komentoval čísla analytik ING Bank Jakub Seidler. Lze proto podle něj očekávat, že nové úvěry na bydlení již nezopakují silné objemy pozorované v posledním roce a jejich meziroční dynamika bude nižší. Poptávku budou snižovat také postupně rostoucí úrokové sazby, dodal.

Celkově dosáhl objem úvěrů na bydlení čerpaných domácnostmi 1,133 bilionu Kč, což bylo o 9,1 procenta více než před rokem. Podíl úvěrů se selháním v tomto segmentu v říjnu dále klesl na 1,6 procenta. Nejvyšší hodnoty 3,5 procenta dosáhl podíl selhání v květnu 2013, od té doby se ukazatel splácení úvěrů na bydlení trvale zlepšuje.

Během října podniky nově načerpaly úvěry za 48,2 miliardy Kč, což znamenalo výrazný meziroční vzestup o 35,5 procenta. Je pravděpodobné, že oživení zájmů o úvěry je odrazem silné investiční aktivity, kdy podniky nejprve investovaly vlastní peníze a teprve po jejich využití čerpají úvěry. Zájem podniků o úvěry bude zřejmě sílit společně s vyšším čerpáním fondů EU, podotkla Zamrazilová.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747