Kdy může být auto dobrou investicí?

Kategorie: Investice
Kdy může být auto dobrou investicí? (Foto: Pavel Vakhrushev, ShutterStock.com)

Říká se sice, že auto dobrou investicí být nikdy nemůže. Není to tak úplně pravda. Auto je buď výborná investice, anebo vůbec investicí není.

Auto může být investicí ve chvíli, kdy je něčím zajímavé, atypické, je to například veterán nebo ho existuje na světě jenom pár kusů. Masově vyráběné auto dobrou investicí nikdy nebude. Pohlížíme-li na auto jako na spotřební věc, pak samozřejmě o investici vůbec mluvit nemůžeme.

Auta, kterými se jezdilo před pár desítkami let, můžou být investicí

Jsou to auta, která známe nebo jsme na nich vyrostli. A dneska už jsou veterány. Nejznámějšími příklady jsou staré škodovky: Škoda 100, Škoda 1000, ale už i Škoda 120 z druhé poloviny 80. let. Pokud budou zachovalá, v dobrém stavu a naprosto původní – což by měla mít papírově doložené, lze je koupit nebo prodat za několik desítek tisíc korun. Taková auta jsou vhodnou investicí. I takové Škody 120, kterých byly ještě poměrně nedávno plné sběrné dvory, pokud jsou v dobrém stavu, pořídíte nebo prodáte za cenu okolo 60 tisíc korun. A mají velký potenciál růstu ceny do budoucna.

Auta luxusních značek a limitované edice vozů

Když víte, co koupit, může vás investice do auta dobře zajistit do budoucna (Foto: Ugis Riba, ShutterStock.com)

Když víte, co koupit, může vás investice do auta dobře zajistit do budoucna. (Foto: Ugis Riba, ShutterStock.com)

Vezměme to z opačného konce, investicí jsou také luxusní značky vozů – v tomhle je v současnosti nejdál Ferrari. Příklad z nedávné doby: V aukci se prodával model, který se jmenuje 599 GTB Fiorano. Bylo ho vyrobeno několik tisíc kusů. Jenže jen několik málo desítek z nich bylo vyrobeno s manuální převodovkou, nikoli s automatickou jako všechna ostatní, jako je to běžné. Kupní cena auta byla okolo 6 milionů korun. A v aukci ho jeden sběratel z Ameriky vydražil za 36 milionů korun. Nebyl to tedy veterán, ale jen několik let staré auto. A jenom proto, že bylo z limitované edice, atypické, se vydražilo za šestinásobnou cenu, než byla jeho prodejní cena. A existují i další podobné případy.

Takové auto je pak dobré koupit, postavit do garáže a říct si: Tak, právě teď jsem si pravděpodobně našetřil na důchod, pokud jsem se tedy nezmýlil. Už si nemusím nic dávat bokem, protože ho potom prostě prodám.

Na investice do auta stačí i desetitisíce korun

Na investování do auta není ale vždycky potřeba mít na začátku miliony korun. Stačí desetitisíce nebo nižší statisíce. Jde prostě o to vědět, co koupit.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747