Aktivně spravované investice vám budou vydělávat, když dobře zvolíte společnost, které své finance svěříte

Kategorie: Investice
Aktivně spravované investice vám budou vydělávat, když dobře zvolíte společnost, které své finance svěříte (Foto: Rawpixel.com, ShutterStock.com)

Menší investiční společnosti, které vaše finance spravují, zabývají se správou fondů, nejsou klasickými investičními společnostmi. Jedná se o odborníky, kteří doslova žijí světem financí, akcií a trhů. Svůj den neřídí podle běžných hodinek, ale podle světových burz. Díky tomu jsou několik měsíců dopředu schopní odhadnout vývoj trhu a pružně na něj reagovat.

Své peníze tedy nevkládáte do investiční společnosti. Máte je na svém účtu, ať už českém, nebo zahraničním. A investiční správcovská společnost s vašimi penězi pracuje a obchoduje. Nedáváte jim je. Peníze jsou pořád vaše. Společnosti platíte za to, že vám vydělává pomocí aktivní správy portfolia.

Peníze vám nemusejí vydělávat každý den. Vyberete-li si dobrou společnost, můžete získat 5% výnos ročně, ale i víc.

Výběr správcovské investiční společnosti

Ideální je u takovéto správy sledovat křivku vývoje investice ve chvíli, kdy všechny trhy padají, jako třeba ve 2. a 3. kvartálu roku 2015. Když totiž trhy stoupají, chlubí se tím každý. A jestliže vám v takovouhle chvíli někdo ukáže, že za rok vydělal 20 % a druhý 30 %, ohromí vás vlastně i to nižší číslo, i ten horší případ. Když nemáte srovnání, bude vám i horší výsledek připadat skvělý.

Jak si dobře vybrat investiční společnost? Sledujte, jaké má výsledky, když jde křivka vývoje investic dolů. A vyberte si toho, kdo v takovou chvíli zaznamená lepší výsledky než ostatní (Foto: Nonwarit, ShutterStock.com)

Jak si dobře vybrat investiční společnost? Sledujte, jaké má výsledky, když jde křivka vývoje investic dolů. A vyberte si toho, kdo v takovou chvíli zaznamená lepší výsledky než ostatní (Foto: Nonwarit, ShutterStock.com)

Křivku je ale potřeba sledovat, když čísla padají, protože tam je pak skutečně vidět, jak správci a manažeři společností reálně pracují. Jestli v noci spí, nebo s těmi investicemi hýbou. U dobře aktivně spravovaných investic se běžně stává, že v horších obdobích, kdy trhy výrazně klesají, třeba o 20 %, dokážou vám neprodělat a udržet vás na nule. A jakmile pak trhy začnou opět stoupat, nejenže stoupají rychleji, především ale z vyššího čísla, protože dokázali udržet nulu. Vydělají vám tedy daleko víc peněz.

Pasivní správa investic

Jaký je rozdíl mezi mainstreamovými investičními produkty a aktivně spravovanými investicemi? Společnosti, které spravují finance pasivně, postupují následujícím způsobem: Nakoupí nějaké akcie, samozřejmě, že za vaše peníze, nějaké značky, většinou hodně silné a známé – hrají na jistotu – a tím to pro ně končí. Nakoupí je a drží. A jestli jejich cena stoupá, nebo padá, tak na to jen koukají a nereagují.

Můžou aktivně spravovat malou část vašich finančních prostředků, třeba 10 % vašich financí. Tím se ale mnoho nezachrání. Když padají trhy, vaše finanční prostředky to znehodnocuje. A investiční společnosti se na to často jen dívají. Pasivně spravované investice a mainstreamové finanční produkty jsou tedy dobré jako začátek, jako způsob, jak opustit svou komfortní zónu, jak začít investovat. Je lepší je ovšem vidět jako přestupní stanici a jít zase dál.

Poslat článek kamarádovi na e-mail

Podobné články

E-book zdarma ke stažení:

Investice

Řešte tuto oblast svých financí komplexně.

 

Potřebujete poradit?

Petra Mertová
Petra je vám k dispozici.
212 245 747